آموزش تعمیر یخچال و ساید

در دنیای پر از فناوری امروزه، یادگیری مهارت های عملی مهم تر از هر زمان دیگری موثر تر و ارزشمندتر است. یکی از این مهارت‌های پر کابرد که بازار کار بسیار گرمی دارد، آموزش  تعمیر و نگهداری یخچال و ساید است. چراکه تقریبا در هر خانه ای حداقل یک یخچال وجود دارد و روزانه تعداد بیشماری از یخچال ها خراب می شوند و نیاز به تعمیر دارند. به همین دلیل آموزش تعمیر یخچال و در عین حال آموزش نصب یخچال جزو پرکاربردترین حرفه هایی هستند که شما عزیزان میتوانید فرا بگیرید. 

آموزش تعمیر یخچال یکی از پرجستجوترین کلماتی است که این روزها در اینترنت سرچ می شود و کارآموزان زیادی به دنبال یادگیری حرفه ای تعمیر یخچال هستند، خوشبختانه یادگیری تعمیر و نصب یخچال به عنوان یک حرفه و هنر، نقش مهمی در افزایش مهارت ها و کسب درآمد برای شما عزیزان دارد. ما در مطلب پیشرو سعی کردیم موضوعاتی چون تعریف یخچال، ساختار یخچال و آموزش تعمیر یخچال را بطور کامل به شما عزیزان توضیح دهیم.

یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

یخچال، ابزاری است که برای حفظ مواد غذایی و دیگر محصولات در دماهای پایین‌تر از محیط اطراف استفاده میشود. این دستگاه بر اساس اصول ترمودینامیک و قوانین مربوط به چرخه‌های حرارتی عمل میکند. چرخه ترمودینامیکی معمولاً یک دوره بسته است که در آن ماده به تحت فرآیند های مختلف تبدیل به مایع و گاز می شود.

در یخچال ها، عمل خنک‌ سازی از طریق یک سیستم تبرید با فشرده‌ سازی بخار انجام میشود. این سیستم وقتی کار میکند که سیال مبرد گرما را از محفظه‌ای به نام تبخیر کننده جذب کرده و به شکل بخار تبدیل کند سپس کمپرسور وارد عمل می‌شود و این بخار را فشرده می‌کند، در نتیجه یخچال گرما را از خود خارج میکند. بعد از آن، بخار فشرده‌ شده به مایع تبدیل می‌ شود و گرما را به محیط اطراف منتقل می‌ کند. سپس سیال مبرد به صورت مایع به سیستم تبخیر کننده باز می‌ گردد و این چرخه پیچیده تکرار می‌ شود.

ساختار یخچال

یخچال، یک دستگاه پیچیده است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است، این اجزا شامل کمپرسور، کندانسور (چگالنده)، شیر فشار شکن (انبساط)، تبخیر کننده و سایر وسایل کمکی مانند کنترل‌ کننده‌ ها، فیلترها و سیستم ضد یخ‌زدگی میشوند. بنابراین، شناخت قطعات و ابزارهای یخچال در آموزش تعمیر یخچال به شما کمک بسیاری میکند.

از آنجاییکه هر قسمت از یخچال وظایف خود را انجام میدهد، بنابراین ترکیب و تنظیم صحیح آن‌ها بسیار مهم است و در صورتیکه یخچال خراب شود، برای تعمیر آن باید سراغ تعمیر قطعات یخچال بروید، برای اینکار شما باید قطعات یخچال را به خوبی بشناسید.

به عنوان مثال، کمپرسور برای فشردن گاز خنک‌ کننده و افزایش دما و فشار استفاده میشود، کندانسور گاز را به مایع تبدیل میکند، شیر فشار شکن کنترل فشار گاز و تنظیم جریان آن را برای عملکرد بهینه فراهم میکند.

سیستم تبخیر کننده گاز را از مایع به گاز تبدیل میکند و برای خنک کردن فضای داخلی یخچال کاربرد بسیاری دارد. در کنار این قطعات مهم، کنترل‌ کننده‌ ها و فیلتر ها نیز وظایف مهمی در عملکرد صحیح یخچال دارند، به‌طور مثال، کنترل‌ کننده‌ ها دمای داخلی را نظارت میکنند و فیلترها از آلودگی یخچال جلوگیری میکنند.

کمپرسور

یکی از مهمترین اجزای یخچال کمپرسور است. این قطعه مکانیکی مسئول انتقال انرژی مکانیکی به سیال عملیاتی یا مبرد است که بدون آن یخچال کار نمیکند. طرز کار کمپرسور مشابه عملکرد قلب در انسان است؛ به این ترتیب که قلب خون را به اطراف بدن منتقل میکند. به طور مشابه، کمپرسور نیز سیال مبرد را در سراسر یخچال جابجا میکند و با افزایش فشار، سیال مبرد را فشرده میکند.

وظیفه اصلی کمپرسورها، فشرده‌سازی گازها است در واقع، این وسیله با مصرف انرژی مکانیکی، سیال را به درون خود جذب کرده و سپس آن را فشرده میکند. در نتیجه، دمای گاز فشرده شده نیز افزایش مییابد.

این وظایف مهم کمپرسورها نشان میدهد که بدون آنها، عملکرد یخچال به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. بنابراین، یکی از مهمترین قطعاتی که در دوره آموزش تعمیر یخچال باید یاد بگیرید، شناخت عملکرد کمپرسور یخچال است.

 آموزش تعمیر یخچال

تعمیر کندانسور

دومین قطعه ای که در بخش آموزش تعمیر یخچال باید مدنظر گرفته شود، تعمیر کندانسور است. کندانسور بخش مهمی از تمام سیستم های خنک‌ سازی است و نوعی مبدل حرارتی است که در آن سیال مبرد از حالت فوق داغ از کمپرسور به کندانسور منتقل میشود. در اینجا، سیال مبرد ابتدا از حالت فوق داغ خارج شده و سپس گرمای آن تا حد دمای محیط بیرون از دستگاه خنک‌سازی، به محیط آزاد منتقل میشود. بسته به دمای محیط بیرون و طراحی کندانسور، سیال مبرد ممکن است در حالت اشباع یا مایع سرد از این مرحله خارج شود.

کندانسور با استفاده از لوله‌های مسی که در بیرون دستگاه خنک‌ سازی قرار دارد، دمای سیال مبرد را به محیط پیرامون آزاد می‌ کند. این لوله‌های مسی به‌ راحتی در پشت یخچال‌ های خانگی قابل مشاهده هستند سپس سیال مبرد که در دما و فشار بالا از کمپرسور خارج شده، در داخل کندانسور خنک میشود و به سیستم فشار شکن انتقال می‌ یابد.

تعمیر فشار شکن یخچال

یکی دیگر از قطعاتی که باید در دوره آموزش تعمیر یخچال باید بشناسید و تعمیر کنید، فشار شکن یخچال است. در سیستم خنک‌سازی یخچال، شیر فشار شکن یکی از قطعات کاربردی است که وظیفه‌ی اصلی آن کاهش فشار ماده میباشد. این شیر باعث ورود سیال مبرد از کندانسور به تبخیر کننده میشود و همچنین مقدار عبور جریان سیال مبرد به تبخیر کننده را تنظیم میکند.

یکی از مسئولیت‌های مهم این دستگاه این است که مقدار سیال ورودی را به‌ اندازه‌ی میزان تبخیری سیال مبرد نگه می‌ دارد. به این ترتیب، تنها مقداری از سیال میتواند از فشارشکن عبور کند که واقعاً به بخار تبدیل می‌ شود. کنترل و تنظیم دمای یخچال نیز توسط فشار شکن با تغییر ورودی‌ های آن و بر اساس نیاز، انجام میشود. به‌عنوان مثال، در فصل تابستان نیاز به دمای پایین‌تری دارید و میخواهید که از منجمد شدن اشیای داخل یخچال خودداری کند، بنابراین شما میتوانید فشار شکن یخچال را بر اساس این نیاز تنظیم کنید.

دستگاه‌ های فشار شکن معمولاً به دو دسته ورودی ثابت و متغیر تقسیم میشوند. در دستگاه ورودی ثابت، سطح جریان ثابت میماند، در حالی که در دستگاه ورودی متغیر سطح جریان با تغییر نرخ جریان تغییر میکند. انواع مختلفی از دستگاه‌های فشار شکن در یخچال‌ها استفاده میشود که بطور خلاصه به شرح زیر است:

فشار شکن پیستونی

این نوع فشار شکن از یک پیستون برای کاهش فشار سیال مبرد استفاده میکند. عملکرد آن بر اساس حرکت بالا و پایین پیستون است که فشار سیال را کاهش و یا افزایش میدهد.

فشار شکن گازی

در این نوع فشار شکن، از یک گاز فشرده برای کاهش فشار سیال استفاده میشود. وقتی گاز فشرده به صورت گذرا انبساط مییابد، فشار سیال را کاهش میدهد.

فشار شکن موجی

این نوع فشار شکن از امواج صوتی برای کاهش فشار سیال استفاده میکند. امواج صوتی با تحریک سیال، فشار آن را کاهش میدهند.

تبخیر کننده

همانطور که در بالا توضیح دادیم سیال مبرد از کندانسور وارد سیستم تبخیر کننده میشود که در داخل یخچال یا فریز قرار دارد. در واقع، تبخیر کننده معمولاً به عنوان محیط تبخیر شناخته میشود. در واقع طی فرآیند خنک سازی، سیال مبرد از فشار شکن با دما و فشار پایین به تبخیر کننده منتقل میشود.
در سیستم تبخیر کننده، سیال مبرد در لوله‌های خنک‌کننده جاری میشود و گرمای محیط یخچال یا فریز را جذب میکند. به این ترتیب، دمای سیال مبرد افزایش میابد و ماده مبرد تبدیل به بخار میشود. بخار تولید شده سپس به کمپرسور منتقل میشود تا چرخه خنک‌سازی را تکمیل کند.

تبخیرکننده در واقع یک مبدل حرارتی است که بین فضای داخل یخچال یا فریز و لوله‌های خنک‌کننده قرار دارد. این چرخه خنک‌سازی به طور مرتب تکرار میشود تا دما در داخل فضای خنک‌سازی را تنظیم کند و مواد درون آن را سرد نگه دارد.

بنابراین یکی دیگر از قطعاتی که تعمیرکاران برای تعمیر یخچال باید در نظر داشته باشند، تبخیر کننده یخچال است. ما در دوره آموزش تعمیر یخچال آموزشگاه فنی شو صفر تا صد تعمیر این قطعات را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

سیال مبرد

مواد خنک‌ کننده یا مبرد سیالاتی، عناصری هستند که در داخل یخچال‌ واقع شده اند و در فرآیند گردش ترمودینامیکی به حفظ دمای داخلی یخچال کمک میکنند. وقتی که این سیال مبرد وارد بخش تبخیر کننده میشود، گرمای محیط را جذب کرده و به بخار تبدیل میشود. یکی از مراحل اصلی این فرآیند تغییر فاز است که باعث خنک‌ سازی موثر فضای یخچال می‌شود.

مواد خنک‌ کننده باید به ویژگی‌ هایی مثل عدم سمیت، عدم خورندگی، عدم قابلیت اشتعال و انفجار پذیری و نیز عدم ایجاد آتش در صورت نشتی، تطابق داشته باشند.

تعمیر یخچال

مزایای آموزش تعمیر یخچال

آموزش تعمیر یخچال یکی از ضروری ترین و پرطرفدارترین شغل هایی است که افراد زیادی به دنبال یادگیری آن هستند. چراکه روزانه هزاران یخچال خراب می شود و نیاز به تعمیر دارد. به همین دلیل یادگیری این هنر مزیت های بیشماری دارد ما در ادامه برخی از مهمترین مزیت های آموزش تعمیر یخچال را توضیح داده ایم.

کاهش هزینه تعمیر یخچال

آموزش تعمیر یخچال به شما کمک میکند با قطعات یخچال آشنا شوید و در صورتیکه یخچال شما خراب شود، خودتان اقدام به تعمیر آن کنید. بنابراین نیازی نیست برای تعمیر یخچال خود به تعمیرکار مراجعه کنید و هزینه سنگینی بابت تعمیر آن به تعمیرکار بپردازید.

این در حالی است که اگر شما با تعمیر یخچال آشنایی نداشته باشید، مجبور می شوید برای تعمیر یخچال خانه خود به شرکت های تعمیراتی تماس بگیرید و هزینه تعمیر را پرداخت کنید که در اکثر موارد بسیاری از تعمیرکاران نمیتوانند مشکل خرابی یخچال را بطور دقیق تشخیص دهند حتی در برخی از موارد نیاز است هزینه اضافی بابت اعزام تعمیرکار و تعمیر دوباره یخچال بپردازید.

کسب درآمد از تعمیر یخچال

دومین مزیت مهم آموزش تعمیر یخچال، کسب درآمد از طریق خدمات تعمیر یخچال میباشد به این معنی که شما میتوانید یخچال های خراب شده دیگران را تعمیر کنید و در ازای آن پول دریافت کنید.

از‌ آنجاییکه روزانه افراد بسیاری نیاز تعمیر یخچال دارند، آموزش تعمیر یخچال به یکی از پرطرفدارترین شغل های حرفه ای تبدیل شده است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در آموزشگاه فنی شو گروهی از بهترین استادان و متخصصان مجرب را دور هم جمع کنیم و بهترین شرایط را برای آموزش شما عزیزان فراهم کنیم تا با آموزش پروژه محور بتوانید به راحتی سر پروژه ها رفته و کسب درآمد کنید.

صرفه جویی در زمان

سومین مزیت آموزش تعمیر یخچال صرفه جویی در زمان است به این مفهوم که وقتی یخچال شما خراب شود برای تعمیر آن نیازی به اعزام تعمیرکار و پرداخت هزینه هنگفتی نیست چراکه شما میتوانید بدون آنکه منتظر اعزام تعمیرکار به محل مورد نظر خود باشید خودتان اقدام به تعمیر یخچال خود کنید.

آموزش تعمیر یخچال در فنی شو

آموزشگاه فنی شو به عنوان بزرگترین مرکز آموزش تعمیراتی سعی براین دارد تا با امکانات آموزشی کامل و با کمک اساتید مجرب، بهترین آموزش ها را برای شما عزیزان فراهم کند تا شما بتوانید تمام مهارت ها را به راحتی یاد بگیرید و اجرا کنید.

هزینه آموزش تعمیر یخچال

آموزشگاه فنی شو با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و با در نظر داشت کیفیت آموزشی و میزان تقاضای کار آموزان عزیز توانسته است تمام آموزش های فنی و حرفه ای را با هزینه بسیار مناسب آماده کند.

علاوه بر آن، یکی از مزیت های دیگر شرکت کردن در آموزش های این آموزشگاه، دریافت مدرک آموزشی از سازمان فنی حرفه ای کشور میباشد که خوشبختانه با این مدرک، دانش آموزان عزیز میتوانند برای خود کار شخصی راه اندازی کنند، به کار مورد نظر در کشورهای دیگر اپلای کنند و به عنوان مجوز کاری از آن در کشور استفاده کنند.

همچنان تیم فنی شو با کمک سازمان فنی حرفه ای کشور افتخار این را دارند که تا به اکنون به بیش از صدها دانش آموزش دراین عرصه مدرک فنی حرفه ای اعطا کرده اند و عده بسیاری از دانش آموزان را روانه بازار کار کرده اند.
ما همواره تلاش میکنیم بهترین ها را برای شما عزیزان فراهم کنیم تا شما عزیزان یک آینده شغلی ثابت، ایمن و شکوفایی داشته باشید.

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در دوره

محدودیت سنی: ندارد

حداقل مدرک تحصیلی: سیکل

جنسیت: آقا/خانم

پیش نیاز: ندارد

پایان خدمت: نیاز ندارد

محل برگذاری: تهران

ثبت نام در دوره تعمیر انواع یخچال و ساید

نظر هنر جویان درباره آموزشگاه فنی شو

مزایای دوره آموزش تعمیر یخچال و ساید

راه های ارتباطی جهت مشاوره

شما هنر آموزان عزیز میتوانید تمام سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

کارشناسان ما 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند

شماره های تماس:

09120861798

09190189432

09102941798

09128931476